Przenikalność cieplna 2024

Współczynnik przenikania ciepła to jeden z najważniejszych parametrów podczas każdej budowy. Wskazuje on, ile ciepła może wydostawać się przez ściany, okna, drzwi czy dach. Im ten współczynnik jest mniejszy, tym lepiej dla Inwestora. Dowiedz się, czym jest współczynnik przenikania ciepła, jakie obowiązują normy i jak go obliczyć!

Przenikalność ciepła – kiedy ma znaczenie

Nowoczesne budownictwo przywiązuje dużą wagę do jak najmniejszego zużycia energii. Kiedy więc budujemy dom, staramy się, aby w przyszłości generował on jak najniższe koszty eksploatacyjne. Jednym z głównych aspektów, które musimy wziąć pod uwagę podczas budowy domu, jest upewnienie się, że wybraliśmy wysokiej jakości materiały. To one mają największy wpływ na izolację termiczną budynku, która pozwoli obniżyć koszty ogrzewania. Źle skonstruowana izolacja cieplna może powodować utratę nawet do 30% ciepła! 

Współczynnik przenikania ciepła ma znaczenie wszędzie tam, gdzie może dojść do utraty ciepła z budynku – szczególnie w przypadku przegród, które oddzielają przestrzenie o dużych różnicach temperatur, czyli ścian, okien i drzwi, ale także w przypadku dachu, fundamentów czy też podłóg na gruncie.

Współczynnik przenikania ciepła – czym jest

Współczynnik przenikania ciepła (U) określa ilość ciepła przenikającego przez przegrody termiczne tj. okna, drzwi, ściany, dach itp. Wyznacza ilość energii (wyrażonej w watach), jaka może przenikać przez 1m2 przegrody, kiedy różnica temperatur z obu jej stron wynosi 1 K (Kelwin). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K). 

Zasada jest prosta – im mniejszy współczynnik U, tym lepsza jest izolacyjność cieplna przegrody, co jest równoznaczne z mniejszą utratą ciepła. 

Współczynnik przenikania ciepła – aktualne normy 2024

Normy przenikalności cieplnej dla okien i drzwi zewnętrznych wynoszą: 

  • okna i drzwi balkonowe – 0,9 W/(m²)K
  • drzwi zewnętrzne – 1,3 W/(m²)K
  • okna dachowe (połaciowe) – 1,1 W/(m²)K

Przenikalność cieplna okien

Nie jest już tajemnicą, że ciepło może uciekać przez okna. Podczas ich wyboru nie marnuj czasu na dyskusje ze sprzedawcą o tym, z jakich elementów będą się one składać. Najważniejsze jest, abyś uzyskał jednoznaczną odpowiedź na to, jaki współczynnik przenikania ciepła będą mieć Twoje okna.

Szybko postępujące zmiany klimatyczne powodują częste zmiany w prawie budowlanym, Wszystkie działania mają na celu jak największą redukcję CO2, ograniczenie zużycia energii oraz wzrost wykorzystania energii odnawialnej. Jeszcze w 2020 roku obowiązywał współczynnik Uw maksymalnie 1,1 W/(m²·K), jednak już od 2021 roku współczynnik Uw dla okien został zaostrzony do poziomu 0,9 W/(m²·K).

przenikalność cieplna

Co ma wpływ na współczynnik przenikania ciepła całego okna?

  • rozmiar okna,
  • zastosowane systemy profili okiennych,
  • zamontowane szyby,
  • współczynnik ramki międzyszybowej. 

Przenikalność cieplna drzwi

Drzwi zewnętrzne to jeden z kluczowych elementów domu. Choć często nie zwracamy na to uwagi, to ich podstawową funkcją, oprócz możliwości dostania się do domu i zabezpieczenia przed włamaniem, jest również ochrona przed utratą ciepła. Drzwi mogą znacznie ograniczyć straty energii, a co za tym idzie zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzania budynku. Podczas wyboru drzwi zewnętrznych warto więc zwrócić uwagę na to, żeby zapewniały one bezpieczeństwo, komfort użytkowania oraz ograniczały przenikanie ciepła. 

O czym należy pamiętać? Od 2021 roku współczynnik U drzwi zewnętrznych nie może przekraczać 1,3 W/(m²·K). 

Współczynnik przenikania ciepła – jak go obliczyć

Wzór na obliczenie współczynnika przenikania ciepła to: U=1/R [W/(m²·K)] i zapewne niewiele Ci mówi. Przejdźmy zatem do wyjaśnienia poszczególnych składowych wzoru oraz instrukcji krok po kroku! 

Co potrzebujesz do obliczenia wzoru?

  • wartość współczynnika lambda wszystkich użytych w danej przegrodzie materiałów izolacyjnych podaną w W/m2K
  • grubość materiałów izolacyjnych użytych w przegrodzie wyrażoną w centymetrach.
  • wartość oporu cieplnego danej warstwy na wewnętrznej (Rsi) i zewnętrznej (Rse) powierzchni dla poziomego przepływu ciepła. Te wartości na szczęście są stałe:

Rsi = 0,13 m2*K/W

Rse = 0,4 m2*K/W.

Obliczanie współczynnika przenikania ciepła krok po kroku

Krok 1

Oblicz opór przyjmowania ciepła dla każdej warstwy za pomocą wzoru: 

R1 = d1/λ1, R2 = d2/λ2 itd.

d – grubość danej warstwy. 

Krok 2

Zsumuj wartości oporu każdej warstwy izolacji oraz wartości oporu przejmowania ciepła na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni za pomocą wzoru: 

R = Rsi + R1 + R2+ … + Rse [m²·K/W]

Krok 3

Podstaw wynik do wzoru na współczynnik przenikania ciepła U, czyli: 

U = 1/R [W/(m²·K)]

Pozostałe artykuły