Producent okien EMV System

Jak uszczelnić okna?

Wraz z nadejściem jesieni i spadkiem temperatur możemy odczuć niedociągnięcia w izolacji naszego domu. Jest to również doskonały moment na przygotowanie się do nadchodzącej zimy.

To, co na pewno powinno się znaleźć na Twojej liście do skontrolowania przed sezonem zimowym to szczelność okien. Eksperci szacują, że przez nieszczelne okna wydostaje się aż do 30% ciepła! Na szczęście w większości przypadków będziemy w stanie sami podreperować powstałe mankamenty. Poznaj nasze patenty na uszczelnianie okien!

Po co uszczelniać okna

Nieszczelne okna są bezpośrednią przyczyną wychładzania się naszego mieszkania. Zdaniem ekspertów przez nieszczelne okna ucieka aż 1/3 ciepła! Nikt nie chce mieszkać w zimnym domu, dlatego przy tak dużym ubytku ciepła, zwiększą się rachunki za ogrzewanie. Aby do tego nie dopuścić, należy skutecznie uszczelnić okna.

Dzięki regularnemu uszczelnianiu okien zachowamy nasz budynek w dobrym stanie technicznym. Nawet z pozoru niewielka nieszczelność może skutkować przedostaniem się wilgoci do wnętrza budynki, na skutek czego w mieszkaniu zacznie pojawiać się pleśń oraz grzyb, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Uszczelnianie okien przed sezonem zimowym zapobiegnie dostawaniu się drobnego śniegu do szczeliny lub okiennej framugi. W niektórych przypadkach może dojść do sytuacji, w której śnieg ten się roztopi, a następnie ponownie zamarznie – rozsadzając w ten sposób okno i jeszcze bardziej zwiększając nieszczelność

uszczelnianie okien

Szczelne okna to skutecznej izolacji akustycznej. W ten sposób maksymalnie ograniczysz hałasy dochodzące z zewnątrz. Jest to szczególnie ważne, kiedy mieszkamy w bardzo ruchliwych i hałaśliwych miejscach. Uszczelnianie okien pozwoli Ci na spokojny odpoczynek w domowych zaciszu.

Uszczelnianie okien ochroni Cię także przed zapachami dostającymi się do środka budynku. Jest to szczególnie ważne, kiedy mieszkamy na wsi lub podczas sezonu grzewczego. Szczelne okna pozwolą Ci zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi zapachami.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zazwyczaj naprawa rozszczelnionych wcale nie musi wiązać się z koniecznością wzywania fachowca czy wymianą okien (z wyjątkiem starych okien – tutaj może być różnie). Kiedy już poznasz nasze patenty, będziesz w stanie samodzielnie uszczelnić swoje okna.

Po czym rozpoznać nieszczelne okna

Zastanawiasz się jak rozpoznać nieszczelne okno? Dostrzeżenie dopływu powietrza do środka przy zamkniętym oknie jest bardzo proste! Wystarczy zwrócić uwagę, czy podczas podchodzenia do okna lub wyciągania ręki do klamki odczuwamy chłodny powiew. Kolejnym wyznacznikiem nieszczelnych okien są poruszające się firanki bądź rolety.

Kiedy rozszczelnienie jest bardzo duże, możliwe jest odczucie delikatnego przeciągu pomiędzy pomieszczeniami. Podczas uszczelniania okien należy pamiętać więc o tym, żeby w pierwszej kolejności skierować uwagę w kierunku ościeżnicy, ram okiennych i uszczelek. Warto także skontrolować szpary pomiędzy ścianą a ramą okienną, szybą a ramą oraz stan tynku w okolicy skrzydła okiennego i ościeżnicy. Oględziny należy przeprowadzić bardzo dokładnie, ponieważ w przypadku okien każde uszkodzenie może mieć wpływ na ich szczelność.

Szczelność okna można także sprawdzić poprzez wykonanie prostego testu z kartką papieru. Na czym to polega? Kawałek papieru należy włożyć między ościeżnicę i skrzydło, a następnie przymknąć okno. Ważne jest, aby kartka nie była umieszczona na ryglu. Jeśli przy zamkniętym oknie, możesz bez większego problemu wyciągnąć kartkę – konieczne jest uszczelnienie okien.

jak uszczelnić okna

Uszczelnianie okien plastikowych

Chcesz uszczelnić okna plastikowe, ale nie wiesz, od czego zacząć? Najpierw należy wykonać dokładny przegląd zarówno samego okna, jak i całej ramy okiennej. Zazwyczaj głównym winowajcą nieszczelnych okien są uszkodzone uszczelki. Jeśli więc zauważymy, że któraś z nich jest popękana lub w jakiś sposób uszkodzona – zakładamy nową uszczelkę. Korzystając z okazji, możesz dokładnie umyć okno, wykorzystując do tego np. płyn do mycia naczyń i zastosować specjalny środek do konserwacji uszczelek. Jeśli wymiana uszczelek nie wystarczy, konieczne będzie podjęcie poważniejszych działań. Kolejnym krokiem jest regulacja mechanizmu zamykania, którą wykonuje się przy pomocy specjalnych śrub, które znajdują się w środku skrzydła okna. Sam proces regulacji jest prostym, a do jego wykonania potrzebne będą nam jedynie: śrubokręt i płaski klucz. Czasami zdarza się tak, że regulacji wymaga zachodzenie skrzydła okna na ościeżnicę.

Co jeszcze trzeba zapamiętać? Po wyregulowaniu okna żadna jego część nie może ocierać się o pozostałe elementy konstrukcyjne. Podobne działania wykonujemy w przypadku okien drewnianych.

uszczelnianie okien

Czym uszczelnić okna dachowe

Okna dachowe szczególnie narażone są na przeciekanie. Zanim jednak rozpoczniemy uszczelnianie okien dachowych, warto sprawdzić, co jest przyczyną ich nieszczelności. Jeśli będą to wady w obrębie ramy okna, wtenczas zazwyczaj wystarczy solidne uszczelnienie za pomocą pianki izolacyjnej lub wymiana uszczelki. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to jednie środek doraźny. Jeśli zniszczeniu uległy elementy uszczelniające, to konieczna będzie wymiana całego kołnierza uszczelniającego.

Uszczelnianie okien przy parapecie

Głównym zadaniem parapetów zewnętrznych jest ochrona muru pod oknem przed takimi niekorzystnymi zjawiskami jak: opady, promieniowanie słoneczne oraz wysokie i niskie temperatury. W przypadku parapetów wewnętrznych liczą się głównie estetyka i trwałość.

Usterki przy parapecie zazwyczaj dotyczą odpadającego tynku, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej pianki uszczelniającej do okien PCV. Przy niewielkich szczelinach doskonale sprawdzi się także silikon.

Czym uszczelniać okna na zimę

Tak naprawdę ciężko wybrać jeden uniwersalny środek do uszczelniania okna, który sprawdziłby się równie skutecznie przy każdym rodzaju uszkodzeń. Jego dobór zależy przede wszystkim od wielkości rozszczelnienia oraz od występujących problemów. Poniżej podajemy sprawdzone patenty na uszczelnianie stolarki okiennej.

Jak uszczelnić okna silikonem

Silikon to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy rozszczelenie pojawiło się pomiędzy ramą a szybą lub kiedy chcemy uszczelnić okno przy parapecie. Uszczelnianie silikonem wykonywane jest za pomocą specjalnego pistoletu. Jest to dość proste zadanie, jednak wymaga zachowania staranności, ponieważ zaschnięty silikon jest wyjątkowo ciężki do usunięcia. Warto więc przed rozpoczęciem uszczelniania zabezpieczyć ramę okienną, wykorzystując do tego taśmę zabezpieczającą. Staraj się go aplikować precyzyjnie i równomiernie, a po jego wyciśnięciu możesz wygładzać powierzchnię palcem. Pamiętaj jednak, aby wcześniej zamoczyć go w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń. Silikon zalecany jest do stosowania wewnątrz budynku, a przed jego nałożeniem konieczne jest wyczyszczenie oraz odtłuszczenie powierzchni, na którą będziemy go aplikować. Po wyschnięciu preparatu nożykiem odcinamy jego nadmiar, odrywamy taśmę i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Ogromną zaletą uszczelniania silikonem jest to, że na rynku dostępny jest on w wersji przezroczystej. W ten sposób uszczelniona okna pozwolą Ci uniknąć straty ciepła.

Uszczelnianie okien plastikowych przy pomocy pianki poliuretanowej

Przy dużych nieszczelnościach najlepiej sprawdzi się pianka poliuretanowa, którą najczęściej stosuje się do uszczelniania powierzchni, gdzie ościeżnica styka się z murami budynku.

Podczas aplikacji pianki trzeba pamiętać o tym, że ulega ona znacznemu rozprężeniu, dlatego na bieżąco powinniśmy kontrolować ilość nakładanego preparatu. Sama pianka zastyga po upływie kilkudziesięciu minut, a kiedy całkowicie stwardnieje, jej nadmiar można usunąć, używając np. nożyka do tapet, a na koniec pokryć tynkiem w celu jej zabezpieczenia. Pianka poliuretanowa jest bardzo plastyczna, dlatego doskonale wypełnia wszystkie rozszczelnienia. Stosuje się ją zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. 

Pozostałe artykuły