Skraplanie się pary wodnej jest zjawiskiem często występującym w naszym otoczeniu. Mamy z nim do czynienia nie tylko w przypadku okien, ale także możemy je zauważyć np. na lustrze po kąpieli lub po wyciągnięciu słoika z lodówki. Kondensacja powierzchniowa pary wodnej brzmi jak naukowy termin, który nie sposób wytłumaczyć prostym językiem. Nic bardziej mylnego. Przy temperaturze niższej lub równej punktowi rosy para wodna zmienia swój stan skupienia z gazowego na płynny. Ot, cała chemia i fizyka w jednym miejscu. Jak jednak zaradzić powstawaniu kondensacji w oknach?
Spis treści
Z jakiego powodu masz zaparowane szyby?
W większości przypadków zaparowane okna to sezonowy problem, który występuje głównie podczas jesiennych i bardzo deszczowych dni. Nie oznacza to, że problemu nie ma, skoro większość osób zgłasza podobne zjawisko kondensacji pary u siebie w domu. Na powstawanie pary wodnej na szybach ma wpływ bardzo wiele czynników. Każdy z nich powinien być zweryfikowany w celu eliminacji możliwości wystąpienia ewentualnych usterek. Przede wszystkim należy sprawdzić wentylację, czy działa ona w prawidłowy sposób. Kolejnym krokiem będzie zmierzenie, jaki jest poziom wilgotności w domu lub mieszkaniu. Powinien on maksymalnie wynosić 50%. Znaczenie ma także strona szyby, z której zbiera się wilgoć. Jedyną dobrą wiadomością jest brak konieczności wzywania fachowca, w przypadku gdy parowanie okien ma miejsce od zewnętrznej strony. Oznacza to dobrą izolację.
Sposoby na skraplanie się pary wodnej na szybach
Skoro już wiadomo, że parowanie szyb od zewnętrznej stronie nie jest żadną usterką, możemy próbować jedynie przeciwdziałać powstawaniu wilgoci wewnątrz budynku. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które rzeczywiście mogą zadziałać na problem kondensacji pary. Wietrz mieszkanie tak często, jak tylko to możliwe. Przyczyną może być także nieprawidłowo działająca wentylacja, która nie utrzymuje odpowiedniej wilgotności powietrza. Poniżej zestawione zostały domowe sposoby na parowanie okien po wewnętrznej stronie.
Zaparowane szyby w całym mieszkaniu? Sięgnij po piankę do golenia!
Z pewnością nie jest to wszystkim znany sposób, ale okazuje się, że jest on naprawdę skuteczny. W pierwszej kolejności zarezerwuj sobie trochę wolnego czasu. Następnie rozsmaruj piankę do golenia na szybie. Ten zabieg sprawi, że para wodna nie będzie się osadzała na oknach. Ściąganie nadmiaru produktu z szyb może jednak zająć dobrą chwilę. Możesz także użyć gliceryny i pokryć cienką warstwą szyby. Dodatek alkoholu w połączeniu z gliceryną sprawi, że para będzie się osadzała w dużo mniejszym stopniu.
Problem z parą podczas gotowania? Pamiętaj o okapie.
Jeśli zauważysz, że parowanie szyb dotyczy wyłącznie momentów, w których gotujesz, to upewnij się, że włączasz okap. Wbrew pozorom wciąż nie wszyscy go stosują, ponieważ jest głośny i często zakłóca myśli lub uniemożliwia rozmowę z drugą osobą. Niestety musisz zrozumieć, że okap jest Twoim przyjacielem, a nie wrogiem. Jego zadaniem jest usuwanie wilgoci powstałej podczas gotowania. Zwróć uwagę, czy korzystasz z niego za każdym razem podczas przygotowywania np. zup.
Czy osuszacz powietrza to dobry pomysł?
Pochłaniacze są również dość powszechnym sposobem na usuwanie nadmiaru wilgoci z pomieszczeń. Na rynku dostępne są osuszacze elektryczne oraz w granulkach. Jest to sposób na łagodzenie skutków, lecz nie rozwiązuje problemu. Takie rozwiązanie jest dobre na krótki okres czasu, lecz jednak warto znaleźć przyczynę, ponieważ nadmiar wilgoci nie jest korzystny dla zdrowia.
Otwórz okno
O otwieraniu okien i wietrzeniu pomieszczeń wspominaliśmy już wcześniej. Jest to najstarszy i najprostszy sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci z pokojów. Nowoczesne budownictwo jest niezwykle szczelne. Problem nieulatniającej się wilgoci nie był tak popularny jeszcze 20 lat temu, kiedy wilgotność powietrza była regulowana poprzez nie aż tak szczelne okna. W takiej sytuacji dzisiejszy dom działa jak termos, który niestety gromadzi nie tylko ciepło, ale także wilgoć. Z tego też powodu niezwykle istotna jest prawidłowo zamontowana i działająca wentylacja.
Który sposób sprawdzi się najlepiej?
Wszystko zależy od skali problemu oraz preferencji domowników. Z czasem takie zaleczanie problemów z wilgocią może okazać się uciążliwe. Jeśli wyżej wymienione sposoby nie przynoszą żadnych rezultatów, warto skontaktować się z fachowcem. Być może konieczna będzie wymiana pakietu szybowego.
Domowe sposoby na zaparowane okna mogą być stosowanie, jeśli faktycznie zmniejszają uciążliwość problemu po wewnętrznej stronie szyby lub w przypadku, gdy fachowiec nie stwierdzi usterki ze strony wentylacji lub okien. Mokre pranie sprzyja powstawaniu wilgoci. Jeśli mieszkasz w domu, w którym pralka pracuje niemalże non stop, a sterty mokrych ubrań czekają na swoją kolej na suszarce, to wiedz, że to również może być przyczyna problemów ze zbyt dużym zawilgoceniem. Staraj się unikać wykonywania kolejnego prania, kiedy poprzednie jeszcze nie wyschło. Warto w takiej sytuacji rozważyć zakup suszarki bębnowej. Musisz także wiedzieć, że jeśli duża wilgoć utrzymuje się w domu przez dłuższy czas, to wszystkie rzeczy i pomieszczenia nabierają specyficznego zapachu. Nie wszystkim on przeszkadza, ale z pewnością nie jest łatwy do zniwelowania. Nawet ubrania mogą przesiąknąć tym zapachem. Domownicy mogą być przyzwyczajeni, lecz goście na pewno zwrócą uwagę na różnicę w zapachu. Duże zawilgocenie to nie tylko przykry zapach, ale także niebezpieczeństwo dla zdrowia. Wilgotne warunki sprzyjają powstawaniu pleśni, która jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu.
Nie ma sytuacji bez wyjścia. Przeciwdziałanie powstawaniu wilgoci należy rozpocząć najszybciej jak to tylko możliwe. Możesz zdecydować się na jeden z domowych sposobów lub wezwać fachowca, który powinien znaleźć przyczynę występującej usterki. Z pewnością dużo lepszym rozwiązaniem jest zlikwidowanie przyczyny, lecz jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe, warto zabezpieczyć pomieszczenia przed skutkami ubocznymi pojawiającej się wilgoci.