Producent okien EMV System

Okno w łazience

Budując wymarzony dom, już na etapie projektu decydujemy o rozmieszczeniu pomieszczeń i okien. Dla naszego komfortu bardzo ważny jest zarówno wystrój wnętrza, jak i ilość docierającego do niego światła. Dotyczy to wszystkich pomieszczeń – w tym łazienek. Promienie słoneczne to doskonały sposób na to, żeby zapewnić sobie naturalne światło w pomieszczeniu, dlatego coraz więcej osób decyduje się okno w łazience, które kiedyś było nie do pomyślenia. Poznaj zalety i wady okien w łazience!

okno w łazience

Zalety okna w łazience

Jedną z zalet posiadania okna w łazience jest duża ilość docierającego do pomieszczenia naturalnego światła, co ogranicza codzienne wykorzystywanie sztucznego oświetlenia. To z kolei przyczyni się do obniżenia rachunków za prąd.

Okno w łazience sprzyja dobrej cyrkulacji powietrza, co pomaga w łatwiejszym pozbyciu się wilgoci, która przyczynia się do powstawania grzybów w pomieszczeniu.

Okno w łazience nie tylko dostarcza nam dużo światła czy pomaga w pozbyciu się nadmiaru wilgoci, ale stanowi również aspekt wizualny. Jest to doskonały sposób na urozmaicenie nowoczesnego wnętrza, na który decyduje się coraz więcej osób.

Nie sposób pominąć jeszcze jednej zalety, jaką ma okno łazienkowe. Zazwyczaj w łazience znajduje się również toaleta, a do czego ona służy, każdy wie i nie trzeba tego tłumaczyć 😉 Przy pomocy okna w łazience najszybciej wywietrzymy pomieszczenie i pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów.

Wady posiadania okna w łazience

Aby nie było tak pięknie, okno umiejscowione w łazience niesie ze sobą też wady. Jedną z największych wad jest brak intymności, może to być szczególnie uciążliwe, kiedy pomieszczenie znajduje się na parterze. Przez okno w łazience każdy może nas zobaczyć, dlatego warto przy aranżacji łazienki wyposażyć ją w rolety lub zakupić specjalną folię, która zrobi z szyby lustro weneckie. Rozwiązaniem jest również tzw. mleczna szyba – decyzję o jej zastosowaniu podejmujemy na etapie wyboru okien.

Kolejną wadą okien w łazienkach może być zwiększone uciekanie ciepła z pomieszczenia. Jednak w nowoczesnym budownictwie wykorzystuje się energooszczędne okna PCV, które zapobiegają temu i zapewniają znacznie niższe koszty ogrzewania. Ważny jest również odpowiedni montaż okien – ich niewłaściwe zamontowanie sprawi, że z pomieszczenia będzie uciekać ciepłe powietrze, co w konsekwencji będzie wiązało się z większymi rachunkami za ogrzewanie.

okno w łazience

Okno do łazienki – jakie wybrać

Przy wybieraniu okien, w tym przy wyborze okna do łazienki, warto zwrócić uwagę na wskaźnik Uw. Należy też pamiętać, by okna umożliwiały wygodną wentylację tak, aby w łazience nie zbierała się wilgoć. Kolejnym ważnym aspektem jest materiał, z jakiego wykonane jest okno łazienki. Najczęstszym wyborem są plastikowe i drewniane, jednak należy mieć na uwadze, że są one odpowiednio przystosowane do wykorzystania w wilgotnych pomieszczeniach.

Okno w nowoczesnej łazience

Wnętrze, dzięki zastosowaniu okna w łazience, nabiera zupełnie innego charakteru. Nic więc dziwnego, że obecnie jest to trend nowoczesnego budownictwa. Dostarcza ono świeże powietrze oraz zapewnia naturalne oświetlenie. Nowoczesne okna łazienkowe zapobiegają wychładzaniu domu, więc nie trzeba się martwić o straty cieplne powodowane posiadaniem okien w łazience.

okno w łazience

Oczywiście należy pamiętać, że jeśli nasza łazienka z oknem mieści się na parterze, warto się zaopatrzyć w zasłony lub rolety dla zapewnienia sobie prywatności i bezpieczeństwa.

Łazienka a okna balkonowe

Czasami można spotkać łazienki posiadające okno z wyjściem na balkon. W starym budownictwie raczej nie spotyka się łazienek z oknem, lecz w nowoczesnym jest to dosyć często spotykane. Dlaczego zatem ludzie decydują się na łazienkę z balkonem? Przede wszystkim, dlatego, że takie okna są większe, co przyczynia się do większych ilości naturalnego światła. Również naturalna wentylacja jest na wyższym poziomie niż przy zwykłym oknie, co pomaga jeszcze lepiej pozbyć się pary wodnej.

Dzięki posiadaniu okna balkonowego możemy po relaksującej kąpieli wyjść na balkon z widokiem na ogród, lasy lub góry i odprężyć się napawając się widokami. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie okna balkonowego do łazienki trzeba wynająć fachowca, który zrobi nam ciepły montaż, dzięki czemu zapobiegniemy uciekaniu ciepła z domu.

Czym zasłonić okno w łazience?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na okna w łazience, warto też zaopatrzyć się w coś, co posłuży do ich zasłonięcia. W tym wypadku doskonale sprawdzą się rolety, żaluzje lub specjalne folie, które zapewnią nam dostateczną ilość prywatności i intymności w pomieszczeniu.

okno w łazience

Przy zakupie rolet należy zwrócić uwagę na to, czy są one wykonane z materiału nie wchłaniającego wody i pary wodnej, w innym wypadku może to powodować pojawieniem się na niej grzybów.

Okno w łazience tak czy nie?

Jeśli dalej zastanawiasz się nad tym, czy montaż okna w łazience to dobry pomysł, podpowiadamy – TAK. Okno zawsze dodaje wnętrzu ciekawego wyglądu oraz szeregu różnych zalet, takich jak lepsza cyrkulacja powietrza czy dostarczanie naturalnego światła. 

Pozostałe artykuły