Producent okien EMV System

Jak wyregulować okna

To wcale nie jest tak, że raz kupione okna będą służyć do końca życia. Niestety na skutek zmian temperatur, warunków atmosferycznych i codziennego użytkowania (otwieranie i zamykanie) okna ulegają zużyciu. Regulacja i konserwacja okuć okiennych przyczyniają się do dłuższej żywotności okien, szczególnie w przypadku większych okien, u których można zaobserwować zjawisko opadania w pierwszych miesiącach po montażu w nowym miejscu. Chcesz wyregulować okno, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Przekonajmy się, jak to zrobić prawidłowo.

Kiedy i co ile powinna być wykonywana regulacja okien? Zobacz, czy wykonujesz to dobrze

Nawet jeśli nie odnotowujesz żadnych problemów z oknami, to ich regulacja powinna odbywać się w okresie letnim i zimowym. Najlepszą porą jest początek lata oraz jesień. Regulacja nie tylko pozwoli zapobiec opadaniu okna, ale także pozwoli mieć większą kontrolę nad ilością dostającego się do wnętrza mieszkania lub domu powietrza. Zwiększenie siły docisku skrzydła okiennego powoduje większą szczelność okien, a z kolei mniejszy docisk skrzydła zezwala na większą przewiewność.

Oczywiście nie wszyscy dokonują regularnej regulacji okien. Należy jednak regulować okna w sytuacji, w której skrzydło zaczyna być mniej szczelne. Kolejnym alarmującym sygnałem są trudności z użytkowaniem skrzydeł, np. ciężko się je otwiera lub zamyka. Nie musisz od razu panikować i wzywać fachowców. Prawdopodobnie cały problem rozwiąże regulacja wysokości okna i odpowiednie położenie skrzydła.

regulacja okien

W jaki sposób regulować siłę docisku okien PCV? Zrób to na własną rękę.

Okucia okienne są odpowiedzialne za dociskanie skrzydeł okiennych do do ościeży. Okucia dolne okna pozwalają także wyregulować okna i ich położenie. W celu uszczelnienia okien, należy przesunąć rolki korygujące dolnego zawiasu bliżej uszczelek. Po regulacji trzeba dokonać kontroli, czy okno można bez problemu zamknąć i otworzyć. Trochę cięższe operowanie klamki jest w takim wypadku całkowicie normalne, ale nie może sprawiać większych trudności.

Kiedy temperatura na zewnątrz się zwiększy i nadejdą cieplejsze dni, należy postąpić dokładnie na odwrót. Wówczas trzeba przesunąć rolki dalej od uszczelek. Cały proces jest niezwykle prosty i można z powodzeniem wykonać go samodzielnie. W przypadku wątpliwości można skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem okien w celu otrzymania dokładniejszych wskazówek.

W jaki sposób wyregulować wysokość skrzydeł okiennych?

Regulację rozpoczyna się od otworzenia okna, ponieważ nie można jej dokonać, kiedy okno jest zamknięte. Kolejnym krokiem jest usunięcie osłonki na zawias i dokręcenie widocznej od góry śrubki regulacyjnej. Dokręcając śrubkę w prawą stronę, spowoduje to uniesienie się ramy okiennej. Tak jak wcześniej, trzeba sprawdzić, czy okno można użytkować bezproblemowo. W przypadku wystąpienie problemów, zaleca się delikatnie poluzować śrubę, odkręcając ją w lewo.

W celu zmiany wysokości skrzydła okiennego po przekątnej, regulacji wymagać będzie także górny zawias. Regulacja docisku jest rzeczą bardzo prostą, jednak regulowanie wysokości nie jest już takim prostym zadaniem. Z tego powodu niektórzy producenci nie zalecają samodzielnej regulacji wysokości okna. W ostateczności można się podjąć tego zadania, jeśli potrzeba jest pilna, a nie udało się znaleźć fachowca w najbliższym czasie.

Wyregulować okno to jedno, a dbałość o elementy to drugie

Systematyczna regulacja jest oczywiście konieczna, lecz o wszystkie elementy okna należy dbać. Regulacja nie będzie skuteczna, jeśli uszczelka będzie zużyta lub inna część ulegnie uszkodzeniu. Należy jednak pamiętać, że uszczelki i ramy muszą zostać dokładnie zmierzone. Okucia i uszczelki powinno się wymieniać, kiedy zardzewieją lub zwyczajnie się zużyją. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, niż kupno nowych okien lub całkowita wymiana stolarki okiennej.

Okna oraz okucia powinny być umyte przynajmniej dwa razy w roku i najlepiej przy pomocy środków o naturalnym pH, aby uniknąć korodowania metalowych elementów. O polecane środki można zapytać producenta lub sprzedawcę okien.

Co zrobić, kiedy samodzielna regulacja okien nie zdaje egzaminu?

Nie każdy musi mieć chęć, czas lub umiejętności, aby samemu zabrać się regulację docisku skrzydła lub ościeżnicy. Wezwanie fachowca nie zawsze musi się wiązać z ostatecznością. Oczywiście można od razu zdecydować się na taki krok, a z pewnością będzie on uzasadniony, jeśli regulacja okien została wykonana według powyższych wskazówek, a okna w dalszym ciągu nieprawidłowo spełniają swoje funkcje. Konsultacja z fachowcem pozwala na rzetelne rozpoznanie usterki oraz adekwatną wymianę części, a także profesjonalne zlikwidowanie problemu. Nie każdy system okienny wymaga ingerencji fachowca, lecz jeśli regulacja okien sprawia problem, to warto ją zlecić komuś, kto się na tym zna i został w tym kierunku przeszkolony. Oczywiście za usługę należy wyregulować należność, ale z pewnością monter zajmie się problemem dużo szybciej i sprawniej, oszczędzając przy tym sporo nerwów właścicielowi okien.

regulacja okien

Pozostałe artykuły