Producent okien EMV System

Jak myć okna?

Nawet najpiękniejsza aranżacja okna nie będzie spełniać swojej nadrzędnej funkcji dekoracyjnej, jeśli nie zadba się o czyste szyby, wolne od smug i zabrudzeń. Niestety nie wystarczy umyć okna dwa razy w roku, trzeba robić to regularnie, bo na powierzchni osiadają różne zanieczyszczania. Niektóre osoby do mycia szyb używają ciepłej wody i octu, drudzy usuwają zabrudzenia za pomocą ściereczki z mikrofibry pozostawiającej okna bez smug. Sprawdzi się też płyn do mycia szyb, można wymieszać sok z cytryny z ciepłą wodą, a trudne do usunięcia zanieczyszczenia zniwelować za pomocą myjki do okien w szybki i łatwy sposób. Możliwości jest naprawdę wiele, każdy znajdzie dla siebie idealną metodę.

Sposoby na czyste okna – o czym trzeba pamiętać?

Zanim przejdzie się do tego, czego konkretnie użyć do umycia okien i ram okiennych, należy zastanowić się nad tym, kiedy będzie na to odpowiednia pora. Mogłoby się wydawać, że nie ma to większego znaczenia, wystarczy wolna chwila i chęci. Warto jednak mieć na uwadze warunki atmosferyczne, aby niepotrzebnie nie zniszczyć efektów swojej pracy. Najlepiej myć okna przy zachmurzonym niebie, a nie w słoneczny dzień. Jest to istotne ze względu na to, że promienie słoneczne przyspieszają parowanie wody, co z kolei przekłada się na powstanie nieestetycznych smug, a tego każdy chce przecież uniknąć. Zacieki i plamy na szybie nie wyglądają dobrze, ale przestrzegając kilku zasad, można uchronić się przed tym problemem. Istotne będzie też to, aby mieć na uwadze kierunki świata przy wyborze pory dnia na mycie okien.

Jaka jest najlepsza pora na mycie okien?

Jeśli okno wychodzi na zachód, to najlepszą porą na jego umycie będzie poranek, aż do wczesnego popołudnia. Z kolei okna wschodnie zaleca się myć w południe, a południowe po godzinie szesnastej. Pora dnia nie ma znaczenia w przypadku okien północnych, bo każda będzie dobra ze względu na niewielką ilość docierającego do okna promieniowania słonecznego. Deszczowa i wietrzna pogoda również nie sprzyja myciu okien, dlatego warto poczekać na pochmurny dzień, który idealnie sprawdzi podczas robienia tego typu porządków. Kurz i brud na szybach sprawia, że okno wygląda nieestetycznie i nie pozwala w pełni cieszyć się pięknym krajobrazem na zewnątrz. Nie trzeba wcale tracić dużo czasu, aby idealnie umyć okna. Mogą być czyste i lśniące, wolne od wszelkich plam i zacieków, bez używania specjalistycznych i drogich środków. Nie brakuje domowych sposobów na mycie ram i szyb, z użyciem ekologicznych i naturalnych preparatów.

mycie okien

Czym myć okna?

Istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie okien do mycia, oczyszczenie ich z zabrudzeń, zanim przejdzie się do mycia szyb. W przeciwnym razie twarde drobinki piasku i innych zabrudzeń mogą wręcz porysować powierzchnię. Powinno się zdjąć firany, rolety i zasłony, co jednak może być utrudnione bez dodatkowej pomocy w postaci drabiny. Zawsze trzeba pamiętać nie tylko o swojej wygodzie, ale też bezpieczeństwie. Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie parapetów i ram okiennych z obu stron. W tym celu można użyć odkurzacza, poręczny będzie model samochodowy. Istotne jest to, aby urządzenie było wyposażone w miękką końcówkę, aby nie doszło do zarysowania powierzchni. Do pozbycia się kurzu i pajęczyn można też oczywiście posiłkować się suchą szmatką, szczególnie jeśli nie ma aż tak dużo zanieczyszczeń. Zasada jest taka, aby zawsze używać wyłącznie miękkich ścierek i gąbek, wbrew pozorom łatwo o porysowanie szyby i ramy okiennej, co nie będzie estetycznie wyglądać, a powstałe defekty są już niestety nieodwracalne. Warto też wyposażyć się w praktyczny sprzęt do mycia okien. Podstawowym zestawem jest wiadro z wodą, szmatka czy gąbka do mycia oraz ścierka do wycierania. Możliwości jest jednak zdecydowanie więcej, nie brakuje nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają i przyspieszają pracę. Wymienić można myjki parowe i ściągaczki do wody. Obecnie można wręcz przebierać w modelach myjek – z teleskopową rączką, ruchomą głowicą czy w wersji magnetycznej. Wybrać trzeba też odpowiednie środki do mycia okien. Wystarczające powinno być użycie wody z delikatnym detergentem – zawsze z niewielką ilością płyny, aby nie wytworzyło się zbyt wiele piany.

Jak myć okna bez smug?

W przypadku niezbyt zabrudzonych okien wystarczy tak naprawdę sama woda i ściereczka z mikrofibry. Przy silniejszych zabrudzeniach zaleca się wymieszać płyn do mycia szyb z denaturatem. Można też użyć płynu z amoniakiem, który również poradzi sobie z uporczywym brudem. Niezawodnym sposobem czyszczenia szyb jest użycie do tego mieszanki zawierającej wodę i ocet w równych proporcjach. Jeśli komuś przeszkadza zapach octu, to zawsze można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego lub po prostu ładnie pachnącego płynu do mycia naczyń i po problemie. Piękny zapach i czyste szyby zapewni domowa mieszanka przygotowana z wody i soku cytrynowego. Nieco trudniej może być z umyciem okna po remoncie, gdy trzeba mierzyć się z różnymi zanieczyszczeniami powstałymi przykładowo po tynkowaniu. Jest na to jednak rozwiązanie, skuteczne, bezpieczne i tanie. Wystarczy mieć pod ręką zwykłe mydło lniane czy jakiś płyn na bazie oleju lnianego. Nawet jeśli nie ma się tego typu środków w domu, to z zabrudzeniami można rozprawić się za pomocą samego oleju. Tłuszczu rozpuści zanieczyszczenia, wystarczy nasmarować nim szybę, po czym odczekać godzinę, a następnie umyć ją dowolnym środkiem czyszczącym. Z kolei, jeśli chce się zmniejszyć podatność szyby na zabrudzenia, to wato dodać do płynu czyszczącego glicerynę roślinną, wystarczy zaledwie kilka kropel, aby uzyskać pożądany efekt. Na powierzchni szyby powstanie niewidoczna warstwa ochronna, dzięki której woda będzie szybciej spływać i to bez tworzenia nieestetycznych zacieków.

mycie okien

Piękne okna to nie tylko czyste szyby

Wiele osób skupia się tylko na myciu szyb, ale trzeba też pamiętać o wyczyszczeniu framug i ram okiennych. Istotne jest to, aby dobrać odpowiedni środek do danego typu okna. Framugi czyści się oczywiście z obu stron – od zewnątrz i od środka. Można w tym użyć środków na bazie octu, soku cytrynowego, płynu do mycia naczyń czy nawet sody oczyszczonej. Plastikowe okna mają tendencję do żółknięcia, dlatego warto przy takich defektach posłużyć się przeznaczonym do tego wybielaczem, ewentualnie acetonem czy benzyną ekstrakcyjną. Ostrożność należy z kolei zachować przy myciu ram drewnianych, powinno się do tego używać wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Jeżeli ramy okienne są wykonane z aluminium, to do ich czyszczenia najlepszą będzie woda z płynem do mycia naczyń, a trudniejsze zabrudzenia można zmyć przy użyciu nafty. Framugi okienne zawsze powinno się myć miękką ścierką/gąbką. Pamiętać trzeba też o umyciu parapetu delikatną szczotką lub gąbką – wystarczy nasączyć je w wodze z dodatkiem płynu do naczyń w przypadku powierzchni drewnianej, stalowej lub z tworzywa sztucznego. Kamienne parapety wymagają sięgnięcia po specjalne koncentraty.

Pozostałe artykuły